Fundusze Europejskie
Artykuł
Centrum Nowoczesnych Technologii z dotacją 50 mln zł
zdjecie
Dziś wmurowany zostanie akt erekcyjny na placu budowy Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Aż 70 procent kosztów wartej ponad 71,5 mln zł inwestycji, uczelnia sfinansuje ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Inwestycja  jest jednym z projektów kluczowych programu regionalnego.


Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii będzie pierwszą jednostką toruńskiego uniwersytetu, powołaną wyłącznie do prowadzenia badań naukowych. W 60 laboratoriach będą prowadzone na światowym poziomie badania w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, głównie fizyki, chemii i medycyny. Ich wyniki będą cennym wsparciem dla firm, parków przemysłowych i organizacji naukowo-badawczych. To szansa dla naszego regionu na przyciągniecie uczonych oraz rozwój własnej kadry naukowej o najwyższych kwalifikacjach. Nowoczesny obiekt posłuży nie tylko naukowcom i przedsiębiorcom, ale także wszystkim mieszkańcom, bo w jego salach będą odbywały się  też pokazy i szkolenia .

Gmach Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii będzie miał dwie części -  parterową i czterokondygnacyjną. Inwestycja zakończy się w 2013 roku, obecnie trwa zadaszanie części piętrowej i prace murowe w skrzydle parterowym. Postęp prac można śledzić na bieżąco na stronie internetowej projektu http://www.icnt.umk.pl/index.htm. Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na placu budowy odbędzie się 25 stycznia, początek o godzinie 12.00.

Urząd Marszałkowski wspiera również inne inwestycje UMK-więcej na ten temat tutaj.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl, fot. UMK w Toruniu
Podziel się na: WykopFacebookBlipSledzikFlakerTwitter