Fundusze Europejskie
Artykuł
1,3 mld dotacji pójdzie na marne?
zdjecie
Dzięki unijnym funduszom, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich powstały tysiące świetlic, domów kultury czy obiektów sportowych. Jednak przeważająca większość z nich stoi teraz pustych, bo gminy nie mają pieniędzy na ich utrzymanie. Jak szacuje „Dziennik Gazeta Prawna”, kwota przyznanych na ten cel dotacji mogła sięgnąć łącznie nawet 1,3 mld zł.


Eksperci twierdzą, że samorządowcy nie powinni być zaskoczeni, ponieważ ubiegając się o dotacje, znały warunki konkursu. Dodatkowym problemem jest to, że gminy musiały wyłożyć też do inwestycji wkład własny, który często finansowany był kredytem. I teraz mają problemy finansowe. Założenia programu są takie, że przez 7 lat gminy nie mogą prowadzić działalności komercyjnej na dofinansowanym obiekcie – czytamy na łamach gazety.

Jak się jednak okazuje, gminy mogą pobierać opłaty manipulacyjne w wysokości do 25 proc. kosztów inwestycji (czyli do wysokości swojego wkładu własnego). Oznacza to, że samorządy będą mogły pobierać opłaty za organizowanie imprez kulturalnych czy edukacyjnych, a także pozyskiwać pieniądze od sponsorów. Gmina o takim zamiarze musi jednak poinformować urząd marszałkowski. Musi też być zachowany cel projektu.

Więcej na ten temat w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Artykuł Beaty Lisowskiej pt. „Dotacje z UE na świetlice zostały zmarnowane. Gmin nie stać na ich utrzymanie”

Podziel się na: WykopFacebookBlipSledzikFlakerTwitter