Fundusze Europejskie
Artykuł
8,3 mln zł kosztował "Park Inwestycyjny Kolno"
zdjecie
10 hektarów dla inwestorów oddano do użytku w Kolnie (woj. podlaskie) w ramach "Parku Inwestycyjnego Kolno". Przygotowanie terenu kosztowało 8,3 mln zł, z czego większość pochodziła z unijnych funduszy.

Inwestycja była dofinansowana z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej i ma się przyczynić do przyspieszenia tempa rozwoju miasta oraz regionu.

Przygotowane grunty będą sprzedawane inwestorom. Pierwszy przetarg odbędzie się jeszcze w tym roku - powiedział w poniedziałek PAP zastępca burmistrza Kolna Grzegorz Jakuć. Zgodnie z zasadami projektu, na terenie w Kolnie będą mogły lokować się firmy, które zainwestują w innowacyjne technologie oraz sektora B+R (Biznes plus Rozwój).

Jakuć dodał, że jest już pierwsza firma, która chciałaby rozpocząć działalność na terenie parku inwestycyjnego. Władze Kolna mają podpisany z tym inwestorem list intencyjny, kilka kolejnych firm również deklaruje zainteresowanie inwestowaniem w Kolnie, ale konkretnych ustaleń jeszcze nie ma.

Firma z Łomży chce na terenie "Parku Inwestycyjnego Kolno" zająć się produkcją gazu i energii z hodowli alg. Zastępca burmistrza Kolna mówi, że to nowatorskie przedsięwzięcie, firma ma według wiceburmistrza stosowne patenty i przygotowanie. Inwestor nie zadeklarował na razie konkretnie ile miejsc pracy utworzy czy ile zainwestuje. W pierwszym przetargu na sprzedaż zostaną wystawione działki, którymi interesuje się łomżyński inwestor.

Według Grzegorza Jakucia działalnością gospodarczą na terenie kolneńskiego parku inwestycyjnego jest też zainteresowana firma z województwa warmińsko-mazurskiego zajmująca się przetwórstwem celulozy. Gruntami interesują się także dwie firmy z Kolna.

By przyciągnąć inwestorów dzięki unijnej dotacji w Kolnie kompleksowo przygotowano na potrzeby firm 10,2 ha gruntów. Teren ma kompletne uzbrojenie. Powstało 2,6 km kanalizacji sanitarnej, 1,8 km deszczowej, 1,6 km sieci wodociągowej, 1,6 km dróg, 1,7 km sieci teleinformatycznych. Są też chodniki i ścieżki rowerowe. Z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej pochodziło na ten cel 6,5 mln zł, władze Kolna dołożyły 1,8 mln zł.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Podziel się na: WykopFacebookBlipSledzikFlakerTwitter