Fundusze Europejskie
Ludzie funduszy
Anna Masłoń-Oracz
Wiceprezes zarządu Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego S.A., partner - dyrektor ds. programów pomocowych UE w Maroney Group
 Masłoń-Oracz
Anna Masłoń-Oracz 
Wiceprezes zarządu Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego S.A., partner - dyrektor ds. programów pomocowych UE w Maroney Group 
Ekspertka w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, koordynuje i uczestniczy w kilkudziesięciu projektach unijnych o wartości ponad 300 mln zł. Doktorantka SGH w dziedzinie ekonomii – Kolegium Gospodarki Światowej. Posiada bogate doświadczenie w obszarze zarządzania spółkami prawa handlowego. Chętnie dzieli się swą wiedzą jako wykładowca akademicki. Publikuje również w prasie, m.in. w ,,Gazecie Prawnej’’. W obszarze PPP-T zajmuje się realizacją projektu kluczowego w ramach RPO Województwa Mazowieckiego. W otoczeniu płockiego Parku działalność prowadzą renomowane przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniu infrastruktury przemysłowej oraz wdrażaniem technologii i rozwiązań dla przemysłu. Jak powtarza, skuteczna współpraca w Parku z firmami stanowiącymi europejską czołówkę w swej branży sprawia jej wielką satysfakcję. Pani Ania jest mamą 4,5 - letniego Szymka, z którym wędruje po górach oraz pływa. Z pasją jeździ na nartach. Stara się poświęcić dużo czasu swojemu synkowi, bowiem – jak tłumaczy - obserwowanie jego rozwoju i wyobraźni to naprawdę wielka, najważniejsza sprawa. 
Ekspertka w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, koordynuje i uczestniczy w kilkudziesięciu projektach unijnych o wartości ponad 300 mln zł. Doktorantka SGH w dziedzinie ekonomii – Kolegium Gospodarki Światowej. Posiada bogate doświadczenie w obszarze zarządzania spółkami prawa handlowego. Chętnie dzieli się swą wiedzą jako wykładowca akademicki. Publikuje również w prasie, m.in. w ,,Gazecie Prawnej’’.

W obszarze PPP-T zajmuje się realizacją projektu kluczowego w ramach RPO Województwa Mazowieckiego. W otoczeniu płockiego Parku działalność prowadzą renomowane przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniu infrastruktury przemysłowej oraz wdrażaniem technologii i rozwiązań dla przemysłu. Jak powtarza, skuteczna współpraca w Parku z firmami stanowiącymi europejską czołówkę w swej branży sprawia jej wielką satysfakcję. Pani Ania jest mamą 4,5 - letniego Szymka, z którym wędruje po górach oraz pływa. Z pasją jeździ na nartach. Stara się poświęcić dużo czasu swojemu synkowi, bowiem – jak tłumaczy - obserwowanie jego rozwoju i wyobraźni to naprawdę wielka, najważniejsza sprawa. 
Karolina Mazur
Kierownik Działu Wdrażania i Rozliczania Projektów w Lech Consulting
Absolwentka ekonomii na UMK w Toruniu. W br. ukończyła studia podyplomowe z psychologii zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Jej przygoda z funduszami europejskimi rozpoczęła w 2007 r., gdy dołączyła do dynamicznego zespołu firmy Lech Consulting z Torunia. Swoją karierę w konsultingu rozpoczęła od opracowywania projektów inwestycyjnych dla przedsiębiorców oraz analiz finansowych. Następnie analizy te wykorzystywane były w studiach wykonalności pod inwestycje infrastrukturalne dla samorządów. Doświadczenia związane z przygotowywaniem projektów wykorzystała tworząc i rozwijając w Lech Consulting  Dział Wdrażania i Rozliczania Projektów. Obecnie, wraz z kierowanym przez siebie zespołem, specjalizuje się w koordynacji projektów inwestycyjnych oraz szkoleniowych. Do tej pory przez jej ręce przeszło ponad 100 projektów.

„Uważam, że pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie to raptem niewielka część sukcesu. Beneficjenci zwykle nie są świadomi tego, ile trudu wymaga prawidłowe rozliczenie projektu i ile czasu potrzebne jest, by zrobić to wszystko perfekcyjnie. Interesuje się kinem oraz kulturą iberyjską. Najbardziej ceni sobie czas spędzony z gronem przyjaciół, a w najbliższej przyszłości planuje odwiedzić Hiszpanię. Gwoli formalności dodajmy, że pani Karolina niedawno zmieniła stan cywilny: wcześniej nazywała się Żołnowska.
Robert Michalski
Zastępca Dyrektora Wydziału Zarzadzania RPO Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Absolwent Politologii ze specjalizacją Integracja Europejska na Uniwersytecie Szczecińskim. Ma za sobą również roczne stypendium na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Liege w Belgii. To dzięki temu stypendium miał pierwszy kontakt z instytucjami unijnymi, w których teraz bywa regularnie w związku zaangażowaniem w dwie nowatorskie inicjatywy zainicjowane w bieżącym okresie programowania przez Komisję Europejską – JESSICA i JEREMIE. Środkami unijnymi zaczął się zajmować jeszcze w okresie przedakcesyjnym – wdrażał transgraniczny program Phare CBC Polska – Niemcy, który był prekursorem Europejskiej Współpracy Transgranicznej. Potem był częścią zespołu oceniającego projekty w ramach ZPORR w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Swoją obecną funkcje piastuje od 2007 r. Od tego roku z powodzeniem koordynuje pionierskie prace związane z wdrażaniem na terenie tego województwa wspomnianych instrumentów inżynierii finansowej JESSICA i JEREMIE. Jest autorem wielu tekstów publikowanych również na łamach Funduszy Europejskich, jak i mówcą na krajowych oraz zagranicznych konferencjach dotyczących wdrażania funduszy strukturalnych, szczególnie w kontekście wykorzystania instrumentów inżynierii finansowej.     
Ulubione zajęcie: - spędzanie czasu  z rodziną, żoną i dwu i pół letnią córeczką, najlepiej w podróżach i to dalekich. Ostatni taki wypad, to Nowa Zelandia i Australia. W wolnych chwilach zajmuje się też animowaniem przedsięwzięć związanych z kulturą niezależną i alternatywną sceną rockową. Pasje: sport,  nie tylko oglądany ale i czynnie uprawiany oraz teologia i historia.
Karina Milan
Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Polskiej Organizacji Turystycznej
 Milan
Karina Milan 
Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich 
w Polskiej Organizacji Turystycznej 
W lipcu br. „stuknęło” jej dziesięciolecie pracy przy funduszach unijnych. Po studiach prawniczych (jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego z 1999 r.),  zawodowe szlify zdobywała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, przy obsłudze programu Phare i ZPORR 2004-2006. Jednocześnie stale podwyższała swe zawodowe kwalifikacje kończąc zarówno studia podyplomowe, jak i szereg kursów i szkoleń. W 2004 roku, jako pełnomocnik zarządu województwa, utworzyła w Brukseli oficjalne przedstawicielstwo Dolnego Śląska (biuro regionalne). - To było dla mnie wyzwanie – wspomina. - Po raz pierwszy samodzielna praca za granicą, poruszanie się w gąszczu unijnych i belgijskich procedur, lobbing na rzecz województwa itd. Ale wróciłam stamtąd „z tarczą” - podkreśla.  Po powrocie z Brukseli brała udział w procesie przygotowania RPO Województwa Dolnośląskiego. W 2007 r. przyjęła propozycję przeprowadzki do Warszawy. W Polskiej Organizacji Turystycznej zorganizowała Instytucję Wdrażającą Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (PO IG). Prowadzi tam pracę departamentu, który współpracuje z beneficjentami kilkudziesięciu największych inwestycji turystycznych w kraju, wspartych z dotacji europejskiej (np. Kopalnia Wieliczka, Kanał Elbląski). Nierzadko ma też okazję być po tej drugiej stronie – jako beneficjent. Oprócz kilku zrealizowanych już unijnych projektów, obecnie w POT finalizuje  przygotowania do dużej kampanii promującej walory turystycznej wschodnich województw, współfinansowanej z PO Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Wszystko, co dotąd robiła, czyniła z ogromnym zaangażowaniem i pasją – podkreślają ci co ją znają. Wolny czas lubi spędzać w teatrze, kinie, a przede wszystkim w plenerze. Na weekendy, często wraca do swego do rodzinnego Wrocławia, umilając sobie czas podróży słuchaniem audiobooków. 
W lipcu br. „stuknęło” jej dziesięciolecie pracy przy funduszach unijnych. Po studiach prawniczych (jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego z 1999 r.),  zawodowe szlify zdobywała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, przy obsłudze programu Phare i ZPORR 2004-2006. Jednocześnie stale podwyższała swe zawodowe kwalifikacje kończąc zarówno studia podyplomowe, jak i szereg kursów i szkoleń. W 2004 roku, jako pełnomocnik zarządu województwa, utworzyła w Brukseli oficjalne przedstawicielstwo Dolnego Śląska (biuro regionalne).

- To było dla mnie wyzwanie – wspomina. - Po raz pierwszy samodzielna praca za granicą, poruszanie się w gąszczu unijnych i belgijskich procedur, lobbing na rzecz województwa itd. Ale wróciłam stamtąd „z tarczą” - podkreśla.  

Po powrocie z Brukseli brała udział w procesie przygotowania RPO Województwa Dolnośląskiego. W 2007 r. przyjęła propozycję przeprowadzki do Warszawy. W Polskiej Organizacji Turystycznej zorganizowała Instytucję Wdrażającą Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (PO IG). Prowadzi tam pracę departamentu, który współpracuje z beneficjentami kilkudziesięciu największych inwestycji turystycznych w kraju, wspartych z dotacji europejskiej (np. Kopalnia Wieliczka, Kanał Elbląski). Nierzadko ma też okazję być po tej drugiej stronie – jako beneficjent. Oprócz kilku zrealizowanych już unijnych projektów, obecnie w POT finalizuje  przygotowania do dużej kampanii promującej walory turystycznej wschodnich województw, współfinansowanej z PO Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Wszystko, co dotąd robiła, czyniła z ogromnym zaangażowaniem i pasją – podkreślają ci co ją znają. Wolny czas lubi spędzać w teatrze, kinie, a przede wszystkim w plenerze. Na weekendy, często wraca do swego do rodzinnego Wrocławia, umilając sobie czas podróży słuchaniem audiobooków. 
Iwona Miś-Kwiatkowska
P.o. Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego
 Miś-Kwiatkowska
Iwona Miś-Kwiatkowska 
p.o. Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego
Od 1 października 1999 roku pracownik samorządowy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Do 2005 roku zajmowała się współpracą ze stowarzyszeniami, fundacjami i instytucjami kultury w Oddziale Kultury Departamentu Spraw Społecznych. Jej praca polegała m.in. na pozyskiwaniu środków w ramach PHARE. W konsekwencji zajęła się Europejskim Funduszem Społecznym, działaniem 2.2 ZPORR. Przygodę z programem Kapitał Ludzki zapoczątkowała 16 stycznia 2007 roku – wtedy właśnie powstał w urzędzie Departament EFS. Swoją w nim pracę  rozpoczęła od kierowania Wydziałem Finansowym, następnie powierzono jej stanowisko zastępcy dyrektora, a niedługo potem – dyrektora. Przeszła dziesięcioletnią drogę od podinspektora do dyrektora, poznając wszystkie możliwe szczeble kariery urzędniczej. Jest dumna z tego, że sama zapracowała na swoje nazwisko, że pracuje ze wspaniałymi ludźmi i ma wspaniałą rodzinę (wyrozumiałego męża i cierpliwą córeczkę). Ciągle ma nadzieję, że uda się dla niej wygospodarować trochę więcej czasu i wybrać się do małej XV- wiecznej mieściny położonej w górach Toskanii. Najbardziej jest szczęśliwa z tego, że może robić to, co najbardziej lubi - pracować z ludźmi i dla ludzi.
Od 1 października 1999 roku pracownik samorządowy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Do 2005 roku zajmowała się współpracą ze stowarzyszeniami, fundacjami i instytucjami kultury w Oddziale Kultury Departamentu Spraw Społecznych. Jej praca polegała m.in. na pozyskiwaniu środków w ramach PHARE. W konsekwencji zajęła się Europejskim Funduszem Społecznym, działaniem 2.2 ZPORR.

Przygodę z programem Kapitał Ludzki zapoczątkowała 16 stycznia 2007 roku – wtedy właśnie powstał w urzędzie Departament EFS. Swoją w nim pracę rozpoczęła od kierowania Wydziałem Finansowym, następnie powierzono jej stanowisko zastępcy dyrektora, a niedługo potem – dyrektora. Przeszła dziesięcioletnią drogę od podinspektora do dyrektora, poznając wszystkie możliwe szczeble kariery urzędniczej.

Jest dumna z tego, że sama zapracowała na swoje nazwisko, że pracuje ze wspaniałymi ludźmi i ma wspaniałą rodzinę (wyrozumiałego męża i cierpliwą córeczkę). Ciągle ma nadzieję, że uda się dla niej wygospodarować trochę więcej czasu i wybrać się do małej XV- wiecznej mieściny położonej w górach Toskanii. Najbardziej jest szczęśliwa z tego, że może robić to, co najbardziej lubi - pracować z ludźmi i dla ludzi.